Jak przygotować się do badania?

Czy wiecie Państwo, że prawidłowe przygotowanie swojego organizmu do badań ma wielki wpływ na dokładność i autentyczność wyników?

Najważniejsze czynniki to:

🥕dieta🥕

zaleca się 10-12 godzinną przerwę między ostatnim posiłkiem, który powinien być lekkostrawny, a pobieraniem krwi, dlaczego?

Odpowiednio długi odstęp pomoże w uzyskaniu rzeczywistego wyniku krwi, gdy badamy np. białko, glukozę, sód, lipidogram i wiele innych. Dzień przed pobieraniem nie można pić alkoholu. Proces nawadniania organizmu powinniśmy rozpocząć już na 24 godziny przed pobraniem. Zaleca się, aby rano przed pobraniem wypić niewielką ilość wody niegazowanej, bezsmakowej (ważne, aby nie zawierała cukru), co również pomoże nam zaspokoić swój głód i pragnienie, ale także pomoże uwidocznić żyły. Dodatkowo można skontaktować się z nami w celu skonsultowania, czy badania, które chcemy wykonać muszą być wykonywane na czczo.

Nie zmieniamy nawyków żywieniowych 3-5 dni przed pobraniem krwi.

⏰godziny pobrań⏰

zaleca się pobieranie krwi od godzin porannych do wczesnopopołudniowych. Godziny otwarcia naszego punktu przystosowane są tak, aby każdy Pacjent mógł wybrać odpowiednią godzinę dla siebie, a jednocześnie krew została pobrana w najlepszej porze dnia. Skąd taki przedział godzinowy? Stężenie np. hormonów, które badamy zmienia się wraz z porą dnia. Dobowe wahania wykazują np. cynk, żelazo, hormon tarczycy, potas i wiele innych. Warto też wspomnieć, że na badania należy się zgłosić po przespanej nocy.

🩸stres🩸

Kortyzol, aldosteron, glukoza, prolaktyna – to tylko kilka badań, na które stres wpływa negatywnie. Ważne, aby eliminować go z naszego życia, jeśli jednak nie jest to możliwe, np. praca itp., zaleca się zapisywanie na badania jak najbliżej godziny o której wstajemy, aby uniknąć stresu bezpośrednio przed pobraniem.

🏃wysiłek fizyczny🏃

Nie powinnyśmy zmieniać naszej aktywności na 3-4 dni przed badaniami, zarówno jeśli jesteśmy zapalonymi sportowcami i trenujemy 3 razy w tygodniu oraz wręcz przeciwnie – ze sportem nie mamy nic wspólnego – powinno pozostać tak samo. W obu tych przypadkach bezpośrednio przed pobraniem krwi (1 dzień) nie zaleca się żadnego intensywnego wysiłku fizycznego, gdyż może to spowodować zmiany w badanych parametrach, np. OB, morfologia, cholesterol, glukoza i wiele innych.

💊leki💊

Jeśli zażywamy leki, to powinniśmy je przyjąć zaraz po pobraniu krwi (chyba, że może zagrozić to naszemu zdrowiu lub lekarz zdecydował inaczej). Inną kwestią jest antybiotykoterapia, gdyż na badania krwi, moczu, itp. powinniśmy udać się po upływie od 7 do nawet 10 dni po zakończeniu przyjmowania antybiotyków. Witaminy, zioła i suplementy również nie są obojętne dla wyników badań, dlatego zaleca się ich odstawienia na 3-5 dni przed planowanym pobraniem.

Przy wykonywaniu OGTT („krzywa cukrowa”) jeśli zażywamy metforminę, należy odstawić ją na co najmniej tydzień przed badaniem – chyba, że lekarz wskazał inaczej.

🩸odpoczynek przed pobraniem🩸

Zaraz przed wejściem do gabinetu zabiegowego warto chwilę usiąść, opanować emocje związane z pobraniem krwi, a jeśli wiemy, że zdarzają się nam incydenty omdleń – należy ten fakt zgłosić przed zabiegiem, abyśmy mogli zminimalizować ryzyko powikłań nagłego zasłabnięcia. Dodatkowo co najmniej 15 minut przed pobraniem nie należy palić papierosów.

🩸„zabrać ze sobą dobre nastawienie, bo badamy się dla siebie i swojego zdrowia” 🩸

Dobra energia, poprawne nastawienie oraz pozytywne myślenie to klucz do sukcesu w różnych dziedzinach naszego życia codziennego, również w utrzymaniu i dbaniu o zdrowie. Odwiedź tego dnia nasz Punkt Pobrań DAM-MED, a na pewno takie emocje Cię nie opuszczą.

Przygotowanie do badań w pigułce:

🚶🏼‍♀️

przychodzimy na czczo po 10-12 godzinnej przerwie od ostatniego posiłku, które powinno być nietłuste i niesłodkie,

🚶‍♂️

przychodzimy na badania w godzinach wczesnoporannych,

💆🏼‍♂️

unikamy stresu, również tego niezwiązanego bezpośrednio z pobraniem krwi; żeby ograniczyć stres związany z czynnościami zabiegowymi, pobranie krwi najlepiej jeśli odbyłoby się najbliżej godziny pobudki

🏃🏻‍♂️

nie wykonujemy wzmożonej aktywności fizycznej w ostatniej dobie przed wizytą,

💆‍♀️

zażywamy leki tylko te, które naprawdę musimy,

🛀

relaksujemy się przed pobraniem.